Gazetka Parafialna – NASZA WSPÓLNOTA

Drodzy Parafianie

W obliczu trudnej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy chciałbym zapewnić Was, że codziennie przez orędownictwo Matki Najświętszej zawierzam Was Dobremu Bogu. Każdego dnia modlę  się przed Najświętszym Sakramentem  o godz. 20.30 na różańcu w waszej intencji oraz błogosławię Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Smutno bez Was jest w kościele, szczególnie kiedy samemu odmawia się modlitwy, a w świątyni słyszy się pusty pogłos. Jednak nie poddawajmy się. Pan Bóg niech będzie dla nas umocnieniem.
W V niedzielę Wielkiego Postu słyszeliśmy Ewangelię o Łazarzu, przyjacielu Jezusa, którego Chrystus wskrzesił z martwych. Imię ŁAZARZ oznacza – BÓG DZIAŁA. Niech to przesłanie z ostatniej niedzieli umocni nas w tym trudnym czasie. Mam nadzieję, że już wkrótce się zobaczymy, gdy minie czas pandemii, będziemy mogli                     z radością wspólnie zaśpiewać: „Zwycięzca śmierci piekła i szatana..”. Zwracam się z prośbą do młodzieży dzieci, którzy świetnie znają się na obsłudze internetu, aby swoim bliskim, szczególnie swoim dziadkom, osobom starszym umożliwili oglądanie transmisji nabożeństw.

Na czas zbliżającego się Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego, Świat Wielkanocnych chciałbym życzyć Wam drodzy Parafianie wiele Bożych Łask, nadziei na lepsze jutro, zdrowia, spokoju serca.

Przed nami najważniejsze Święta w ciągu roku. Choć nikt z nas takich świąt nie pamięta. Cały Wielki Post różnił się od tych z przed lat. To co obecnie przeżywamy wielu z nas napełnia lękiem, niepewnością o jutro. Nieustannie słyszymy tylko jeden temat – koronowirus. Nie jest łatwo w takiej atmosferze przeżywać Wielki Tydzień, Triduum Paschalne, czy myśleć o świętowaniu Wielkanocy. Dostrzegamy wielkie pragnienie bycia ze sobą, chcielibyśmy się spotkać w liczniejszym gronie podczas świąt. Nasz udział w liturgii też jest ograniczony. Właściwie tylko dzięki transmisjom w telewizji, radiu, czy przez Internet możemy uczestniczyć w nabożeństwach. Nie pozwólmy, aby przedświąteczne przygotowania domu, oraz wielkanocnego stołu nie przeszkodziły nam w duchowym przeżyciu Wielkiego Tygodnia, oraz Świąt Wielkanocnych.

Za kilka dni Wielki Tydzień, Niedziela Palmowa, Triduum. Nie możemy przyjść w licznym gronie na Msze św. by poświęcić palmy. Niech namiastką świętowania Niedzieli Palmowej będzie nasze uczestnictwo we Mszy św. w domu                     z palmą w ręku. Najpiękniejsza liturgia Triduum Paschalnego przeżywana w domu, niech będzie dla nas nadzieją poranka wielkanocnego.

W Wielki Czwartek dziękujmy Chrystusowi za dar Eucharystii. Niech naszym wielkim postanowieniem będzie udział we Mszy św. w ciągu roku, kiedy ten trudny czas pandemii dla nas się skończy. Choć w tym roku nie będziemy mogli adorować Pana Jezusa w Ciemnicy ani Grobie to chciejmy więcej czasu modlić się w domu.

Zawsze w Wielki Piątek gromadziliśmy się na terenie naszej parafii, aby odprawić Drogę Krzyżową. W tym roku takiej nie mamy takiej możliwości. Jednak chciejmy w naszych domach w godzinie śmierci Chrystusa               o 15.00 wspólnie odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia i przez transmisję w Internecie wziąć udział w Drodze Krzyżowej. Wieczorem o godz. 18.00, chciejmy przez media uczestniczyć Liturgii Wielkiego Piątku. Postawmy na stole krzyż, adorujmy go tak jak  czyniliśmy to zawsze w kościele w Wielki Piątek. Rozważajmy Mękę Pana Jezusa czytając Pismo Święte.

          W Wielką Sobotę licznie udawaliśmy się do kościoła by adorować Pana Jezusa w grobie, by poświęcić pokarmy na stół wielkanocny, W tym roku nie będziemy mieć takiej możliwości. W Niedzielę Wielkanocną przed śniadaniem „głowa” rodziny ma pobłogosławić pokarmy, które będziecie wspólnie spożywać.               W sobotę o godz. 18.00 w naszej parafii rozpoczyna się piękna Liturgia Wigilii Paschalnej. Jest to wielkie oczekiwanie na zmartwychwstanie Pana Jezusa.
Podczas Liturgii Słowa usłyszymy wiele czytań, które mówią o walce Boga o zbawienie człowieka. Dzwony, które zabrzmią wraz ze śpiewanym hymnem „Chwała na wysokości Bogu…” ogłoszą nam, że Chrystus pokonał piekło i szatana. Śmierć nie ma już nad Nim żadnej władzy. Stojąc w naszych domach z zapalonymi świecami w dłoniach, odnówmy nasze przyrzeczenia chrzcielne.Niech radość poranka Wielkanocnego przyniesie nam nadzieję, że Jezus przynosi nam zbawienie, perspektywę na lepsze jutro. Pewnie będziemy spędzać te święta w małym gronie w naszych domach, jednak  nie zapomnijmy o naszych bliskich, samotnych, osobach starczych. Dzwońmy do nich codziennie by nie czuli się opuszczeni.

Ks. Proboszcz

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *